İletişim | 0232 463 93 00 info@artukimya.com

Salihli

Salihli'nin kuruluş tarihi M.Ö.' ki yıllara kadar uzanmaktadır. M.Ö.' ki yıllarda ileri bir uygarlık düzeyine erişmiş olan LİDYA'nın baş şehri SART Salihli'nin 10 km. güneybatısındadır. Lidya Kralı Giges' e ait olduğu tespit edilen bir mezar, Artemis tapınağı ve Roma devrine ait Mermer Avlu ile Gimnazyum ve benzeri tarihi eser kalıntılar görülmeye değer yerlerdir.

Salihli, bugünkü hali ile Ege Bölgesinde Manisa iline bağlı bir ilçe merkezidir. Gediz ovasının güney kenarında, Boz Dağların eteğinden ova tabanına doğru alçalan eğimli bir yüzey üzerinde bulunmaktadır. İzmir - Afyon demiryolu ve İzmir - Ankara karayolu üzerinde olduğundan hızla gelişmiş bir ilçedir. Denizden yüksekliği 125 m. ilçenin alanı 1.303 km2 olup 78 köyü vardır. İlçe nüfusu 100 binin üzerindedir.

Şehrin 5 ve 14. km güneyinde şifalı suları ile ünlü Kurşunlu ve Çamurhamamı banyoları vardır. 24 km. kuzeyinde ise Demirköprü Barajı bulunur. Salihli'nin çevresinde doğal güzelliklerine doyum olmayan çok sayıda mesire yerleri vardır. Bozdağ bunlardan biridir.

Sanayi ürünleri arasında çekirdeksiz üzüm, pamuk, tütün ve meşe palamudu önemli yer alır.