İletişim | 0232 463 93 00 info@artukimya.com

Tarihçe

AR-TU KİMYA 1983 Ocak ayı başında endüstriyel kimyevi maddeler pazarlama konusunda faaliyet göstermek üzere kuruldu.

Aynı yıl yüzey hazırlama kimyasalları konusunda Chemetall Sanayi Kimyasalları San. ve Tic. A.Ş.'nin Ege Bölge Distribütörlüğü’nü, tekstil kimyasalları konusunda ise Türk Hoechst San. ve Tic. A.Ş.'nin bayiliğini üstlendi.

1986 yılında yüzey hazırlama kimyasalları konusunda pazarda %90 pay sahibi olan AR-TU KİMYA tekstil kimyasallarının satışlarında başlayan hızlı artışla yeni faaliyet konuları ile igili firmalarla görüşmeler yapmaya başladı.

1989 yılında deri kimyasallarının pazarlamasına başlanılmasıyla şirket atak yaparak ciro ve kârlılık anlamında büyüme gösterdi.

1991 yılında endüstriyel kimyevi maddelerin pazarlamasında kazandığı güven ve referansları ile Gurit Essex AG (Dow Automotive) firmasının Türkiye  pazarını kurmak üzere Türkiye mümessilliği için girişimde bulundu. 

1992 yılında Gurit Essex AG'nin tek yetkili Türkiye mümessilli ve distribütörü  olarak anlaşma imzaladı.

1996 yılı başında Gurit-Essex AG'nin otomotiv sanayi montaj bölümünde kullanılan yüksek teknoloji ürünü kimyasal bazlı malzemelerinin pazarlamasında pazarda %85 oranında paya ulaştı.

1998 yılı Mayıs ayında Salihli Palamut ve Valeks İşletmesini özelleştirilmesi sonucu satın aldı ve deri - tekstil kimyasalları pazarlaması faaliyetine son verdi.

2000 yılında Dow Automotive AG'nin Gurit Essex AG'yi satın alması sonucu 2002 yılı sonunda Türkiye mümessilliği ve distribütörlüğünü Dow Türkiye’ye devretti.

Pazarlamada servis ve teknik hizmet  ağırlıklı bir şirket politikası benimseyen AR-TU KİMYA, tekstil ve deri kimyasallarında olduğu gibi yüzey hazırlama kimyasalları sektörünün de fiyat endeksli hale gelmesi sebebiyle Ege Bölgesi Distribütörlüğü'nü Chemetall’e devretme ve sadece üretim ve ihracat konularında faaliyet gösterme kararı aldı.

2003 yılında 1.500 ton Valeks ihracatı yaparak işletme tarihinde bir rekora imza attı.

Günümüzde yaşadığı ham madde problemine karşın AR-TU KİMYA üç farklı kıtada ihracat faaliyetlerini sürdürmeye devam etmektedir.