Alsancak, Kıbrıs Şehitleri Cd. No:92/11, 35220 Konak/İzmir
+90 232 4639300
info@artukimya.com

AR-TU KIMYA A.S.

You can set this subtitle from the Customiser.

 
  

Meşe palamudu kozalağından elde edilen valeks ağırlıklı olarak bitkisel deri tabaklamasında kullanılmaktadır. Bunun dışında doğal kumaş boyama, mdf/sunta sektöründe tutkal katkı maddesi olarak da uygulama alanları mevcuttur.

Kozalak içindeki pelit hayvan yemi olarak ve ayrıca gıda sektöründe kullanılmakta, üretimden açığa çıkan palamut küspesi de biyoyakıt olarak değerlendirilmekte ve ayrıca doğal bir yakıt olan pelet üretiminde kullanılmaktadır.

  

Valeks üretiminin yanısıra, kızılçam kabuğundan ‘’çameks’’, kızılçam ekstresi üretimimiz yapılmakta olup, işletmemiz filtrasyon ve kurutucu kulesi (spray drier) teknolojisi ile her türlü bitkisel, odun/odun dışı üründen endüstriyel olarak ekstrakt yapabilmektedir.

 

Bunun dışında muhtelif sektörlerin talebi üzerine mazı ve sumak yaprağı tozu gibi odun dışı orman ürünleri de tedarik edebilmektedir.

Valeks ve Bitkisel Tanenlerin Uygulama Alanları

Tanen, bitkilerin içinde doğal olarak bulunan, onları bakteri, mantar ve parazitlere karşı koruyan bir maddedir. Sebze ve meyvelerle birlikte binlerce yıldır hayatımızdadır. Daha da fazlası, birçok sektörde kullanılmakta olup; gıda sektöründe, kozmetikte, kumaş boyamada ve en yoğun olarak da bitkisel deri tabaklamasında kullanılmaktadır. Türkiye’nin milli ürünü olan valeks, Anadolu Meşesi cinsi (botanik Quercus ithaburensis/ o macropelis) meşe palamudunun kozalaklarından imal edilir. Başta bitkisel deri tabaklamasında olmak Üzere, kumaş boyama, yem katkı ve mdf sektöründe doğal tutkal katkı maddesi olarak muhtelif uygulamaları vardır.

HİZMET VERDİĞİMİZ SEKTÖRLER

Yem ve yem katkı maddesi olarak
Yakacak ve bioyakıt
Gıda sektörü
Deri sektörü
 
Meşe peşinde isimli oyunumuzu IOS ve Android telefonlarınza ücretsiz yüklemek için:  

Bize Ulaş