Alsancak, Kıbrıs Şehitleri Cd. No:92/11, 35220 Konak/İzmir
+90 232 4639300
info@artukimya.com

AR-TU KIMYA A.S.

You can set this subtitle from the Customiser.

Tarihçe

AR-TU KİMYA 1983 Ocak ayı başında endüstriyel kimyevi maddeler pazarlama konusunda faaliyet göstermek üzere kuruldu. Firma aynı yıl yüzey hazırlama kimyasalları konusunda Chemetall Sanayi Kimyasalları San. ve Tic. A.Ş.’nin Ege Bölge Distribütörlüğü’nü, tekstil kimyasalları konusunda ise Türk Hoechst San. ve Tic. A.Ş.’nin bayiliğini üstlendi.

1986 yılında yüzey hazırlama kimyasalları konusunda pazarda %90 pay sahibi olan AR-TU KİMYA yeni faaliyet konuları ile igili firmalarla görüşmeler yapmaya başladı.

1989 yılında deri kimyasallarının pazarlamasına başlanılmasıyla şirket büyüme gösterdi.

1991 yılında endüstriyel kimyevi maddelerin pazarlamasında kazandığı güven ve referansları ile Gurit Essex AG (Dow Automotive) firmasının Türkiye  pazarını kurmak üzere Türkiye mümessilliği için girişimde bulundu. Bir yıl sonra 1992’de Gurit Essex AG’nin tek yetkili Türkiye mümessilli ve distribütörü  olarak anlaşma imzaladı.

1996 yılı başında Gurit-Essex AG’nin otomotiv sanayi montaj bölümünde kullanılan yüksek teknoloji ürünü kimyasal bazlı malzemelerinin pazarlamasında pazarda %85 oranında paya ulaştı.

1998 yılı Mayıs ayında Salihli Palamut ve Valeks İşletmesini özelleştirilmesi sonucu satın aldı ve deri – tekstil kimyasalları pazarlaması faaliyetine son verdi.

2000 yılında Dow Automotive AG’nin Gurit Essex AG’yi satın alması sonucu 2002 yılı sonunda Türkiye mümessilliği ve distribütörlüğünü Dow Türkiye’ye devretti.

Vizyonumuz

Pazarlamada servis ve teknik hizmet  ağırlıklı bir şirket politikası benimseyen AR-TU KİMYA, tekstil ve deri kimyasallarında olduğu gibi yüzey hazırlama kimyasalları sektörünün de fiyat endeksli hale gelmesi sebebiyle sadece üretim ve ihracat konularında faaliyet gösterme kararı almıştır.

AR-TU Kimya Salihli’de kurulu, yılda 7.500 ton üretim kapasiteli valeks (palamut özü) fabrikasının 1998’den beri sahibidir. Firma ülkemizdeki özelleştirme politikasının bir sonucu olarakfabrikayı Sümer Holding’ ten satın almış bulunmaktadır. Fabrika, teknik kalite açısından kullanılabilir valeksi üreten tüm dünyadaki tek tesistir. Temel hedefimiz kaliteyi ve valeksin özelliklerini (molekül yapısını, penetraston seviyesini, renk, kullanım alanlarıni vb.) sürekli olarak geliştirmek ve yaşanan ham madde problemine karşın dört farklı kıtada ihracat faaliyetlerini sürdürmeye devam etmektedir.

Misyonumuz

İtalya, Fransa, Almanya, Hollanda, ABD ve İspanya gibi birçok ülkeye senelerdir ihraç edilen valeksin ülkemizde de kullanımının artmasını istiyoruz. Bu yüzden, işyerinizdeki tanen tüketimi hakkında (tüketim miktarı, tanen tipi vb.) vereceğiniz bilgiler, valeks ile ilgili görüş ve tavsiyeleriniz, firmamızın yurtiçi stratejisini belirlemede çok önemli bir rol oynayacaktır.

Biyoenerji aktiviteleriyle ilgili olara şirket. palamut küspesini bioenerji santrallerini vermek suretiyle enerji üretimine katkı sağlamaktadır.

İşletmemizde 2016 yılı itibari ile kızılçam kabuğu ekstraktı üretimine başlanmış olup, cari dönem üretim kapasitesi 200 ton/yıldır. Üretim yurt içi ve yurt dışı pazarlara sevk edilmeye başlanmıştır.

Yönetim

Cahit Doğan Yağcı, Onursal Başkan

Cahit 1983 yılından bu yana Ar-Tu Kimya’nın Onursal Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesidir.

1953 yılında doğan Cahit, Kimya Mühendisliği okuduğu İstanbul Üniversitesi’nden mezun olmuştur. İstanbul Üniversitesi’nde ayrıca İşletme Mastırı da yapmıştır.

Cahit,1983 yılında kurmuştur Ar-Tu Kimya’yı kurmuştur ve 1992 ile 2002 yılları arasında firmayı Dow Automotove AG’nin Türkiye distribütörü haline getirmiştir.

Sadık Arda Yağcı, Yönetim Kurulu Başkanı

Arda 2003-2013 ve 2017-2023 yılları arası Ar-Tu Kimya’nın yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmıştır. 2023 itibari ile yönetim kurulu başkanlığına getirilmiştir.

Kendisi Cahit Doğan Yağcı’nın büyük oğludur.

1980 yılında doğan Arda, lisans eğitimini Koç Üniversitesi İşletme Bölümünde tamamlamıştır. Ayrıca Dokuz Eylül Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimi görmüştür.

Arda, özellikle orman kaynaklı hammadde tedariki konusunda  geniş bir sektör bilgisine sahiptir ve 2013 ile 2017 yılları arasında Ar-Tu Kimya’nın Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürütmüştür.

Geçmiş deneyimi, Dow Automotive AG ve Koç Holding’de kısa dönemli rollerini de içermektedir.

Faik Tuna YağcıYönetim Kurulu Üyesi

2015-2017 Arası yönetim kurulu üyesi olarak görev yapan Tuna, 2017-2023 arası Ar-Tu Kimya’nın yönetim kurulu başkanlığına getirilmiş, 2023 itibari ile de yönetim kurulu üyesi olarak görevine devam etmektedir.

Kendisi Cahit Doğan Yağcı’nın küçük oğludur.

1989 yılında doğan Tuna, Southampton Üniversitesi Ekonomi bölümünden lisans derecesine ve Imperial College London’dan ise Finans derecesine sahiptir.

Geçmiş deneyimi, İstanbul’da HSBC ve Tekfen’dekilerin yanı sıra Los Angeles’taki SP & H’deki stajyerliklerini kapsamaktadır.

Tuna daha sonra sırasıyla Rothschild’da ve EBRD’de analist olarak görev almıştır.