Alsancak, Kıbrıs Şehitleri Cd. No:92/11, 35220 Konak/İzmir
+90 232 4639300
info@artukimya.com

AR-TU KIMYA A.S.

You can set this subtitle from the Customiser.

 

Artutan

ARTUTAN, normal Valeks ekstraktına verilen ticari isimdir.
ARTUTAN değişik derilerin üretiminde kullanılabilir.
Vidala, süet, astarlık ve benzeri derilerin retenajında tavsiye edilir.
ARTUTAN, özellikle değişik sistem kösele ve saraciyelik derilerin sepilenmesinde tek başına veya diğer bitkisel tanenlerle birlikte kullanılabilir.

 

Artutan A

ARTUTAN-A bitkisel sepilenecek deri mamüllerinin üretiminde kullanılmak üzere geliştirilmiş bir üründür.
ARTUTAN-A bünyesinde modifiye bitkisel tanen ekstratları, uygun sentetik tanenler ve yardımcı malzemeleri içerir.
ARTUTAN-A özellikle değişik metot ve sistemlerde uygulanan kösele üretimleri için geliştirilmiş bir sepileme maddesidir.

 

Artutan B

ARTUTAN-B kimyasal modifiye edilmiş ekstrakt bazlı ve sentetik tanenler içeren çok amaçlı kullanım için geliştirilmiş bir sepileme maddesidir.
Ürün, sahip olduğu yüksek sepileme gücü ile değişik tip deri üretimlerinde kullanılabilir.
Özellikle, vidala (ayakkabı yüzlük derisi) ve benzeri deri üretimlerinde etek ve koltukaltı bölgelerini doldurarak kesim değerini arttırır, dolgun ve tutumlu deri elde edilmesini sağlar.

 

Kızılçam Kabuğu Ekstresi (Artutan K)

ARTUTAN K kızılçam ağacı (Pinus Brutia) kabuğundan üretilir. Bu ürün şirketimiz tarafından endüstriyel olarak işlenen ve birçok alanda kullanılabilen yeni bir bitkisel tanen ekstratıdır. Yumuşak yapısı ve düşük sertliği ile katekol (yoğunlaştırılmış) tanen grubunu aittir.

 

Pelit

Meşe palamudunun içindeki pelit kestane türünden bir yemiş olup sert ve tırnaklı bir meyvedir. Pelidin tatlıları olmakla birlikte genellikle acıdır ve hayvan yemi olarak kullanılır. Alakabak kuşu ve sincap, tavşan gibi kemirgen yabanıl hayvanların en önemli besin kaynağıdır.

 

Pelit Unu

Türkiye’de yetişen 20 çeşit meşe ağacının (‘Quercus macropelis/ ithaburensis) 1-2 tanesinden özel olarak seçilerek, Meşe palamudu ağacının meyvesinin içindeki yemiş olan pelitten üretilen bu ürün tamamen glutensiz
 olup, pelit ve su haricinde herhangi bir katkı maddesi içermemektedir.

 

Sumak Yaprağı Tozu

Sumak tozu çeşitli türlerdeki deri üretimi süreçlerinde kullanılmaktadır.
Tanen, deri yapısının içine hızlıca sızmakta ve kolayca nüfuz etmektedir.
Önceden tabaklanmış veya nemli beyaz hazırlanmış deriler tümüyle sumakta tabaklandığında, hem görünüm hem de kimyasal özellikler açısından tatmin edici sonuçlar vermektedir.

 

Mazı

İlaç sanayiinde ise tanenden elde edilen tannik asit özellikle veterinerlikte dâhilen kullanılan ishal kesici ilaçların bileşimine girmekte, ender olarak kanamalarda kan kesici özelliğinden yararlanılmaktadır. Kumaş ve yünlerin boyanmasında, deri tabaklanmasında kullanılmaktadır.

 

Kestane Ekstraktı

Kestane ağacının tomruğundan imal edilmiş, biktiksel sepileme malzemesi